GAZİANTEP NİZİP İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Cengiz GÜNDEŞ´in Öğretmenler Günü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Cengiz GÜNDEŞ´in Öğretmenler Günü Mesajı

Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk’ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul buyurdukları bu günde, yurdumuzun her köşesinde olduğu gibi ilçemizde de yılmadan, usanmadan onurlu ve gururlu bir mesleğin mensubu olarak görev yapan mesai arkadaşlarımın öğretmenler gününü kutluyorum!

Mustafa Kemal Atatürk öğretmenlere yönelik olarak yaptığı bir konuşmada onlardan fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmelerini istemiştir. Çünkü hür irade, yaptıklarının sonuçlarının farkında olan ve sorumluluğunu bilen iradedir. “Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” diyen Atatürk,  özgürlüğü hepimiz için ister. Çünkü özgür bir millet özgür bireylerden oluşur ve özgür olabilmek bir varoluş meselesidir.

Mustafa Kemal ATATÜRK bir yandan Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması için büyük çaba harcarken bir yandan da çağdaş bir eğitim sistemi üzerinde araştırmalarını sürdürüyordu. Bunun en önemli delili, Kurtuluş Savaşı’nın en zor günlerinde 16 Temmuz 1921 tarihinde Ankara’da Maarif Kongresini toplaması ve cepheden gelerek kongrenin açılışına katılmasıdır.

Saygıdeğer Meslektaşlarım,

Teknoloji eğitimde ne kadar etkili kullanılırsa kullanılsın eğitimin ana unsuru her zaman sizlersiniz. Öğretmenin etkin olmadığı bir eğitim sisteminin başarılı olması düşünülemez. Onun için her zaman olduğu gibi bizlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Bizler, Türk Milli Eğitiminin temel amaçları ve temel ilkeleri çerçevesinde, kendi yetenek ve kabiliyetini bilen, geçmişini, özünü sağlam bir tarih şuuru içerisinde algılayan, yaşadığı zamanın gerçeklerinin de farkında olan, geleceğe umutla bakan, ulusal ve evrensel hukuk kurallarının bilincinde ve “yaratılanı yaratandan ötürü hoş görme” felsefesi gereği insan sevgisiyle, kısaca; bizi biz yapan değerlerimizle donatılmış bireyler yetiştirme azim ve gayreti içerisinde olmalıyız.

Bu ülkeye önemli hizmetler vererek emekli olan arkadaşlarım,

Sizler, bizlere göre daha zor şartlarda çalıştınız. Anadolu’nun ücra köylerinde, kentlerinde ilgisiz, çaresiz, eğitimsiz çocuklar kalmaması için onlara ömrünüzü, sevginizi, yüreğinizi verdiniz. Hizmetlerinizden dolayı hepinize sonsuz teşekkür ediyorum. Ömürlerini bu onurlu görevle geçirmiş olan emekli öğretmenlerimize ve bütün çalışan öğretmenlerimize sevdikleriyle birlikte sağlık ve afiyet dolu günler diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Baş Öğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Şehitlik mertebesine ulaşarak aramızdan ayrılan ve vefat eden bütün öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anarak bu büyük aileye yeni katılan ve halen bu görevi yürüten değerli çalışma arkadaşlarıma minnet ve şükranlarımı sunarım.

Cengiz GÜNDEŞ

İlçe Milli Eğitim Müdürü

Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Nizip Hükümet Konağı Kat 4 Nizip / Gaziantep - 0342 5173640

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.