GAZİANTEP NİZİP İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Cengiz GÜNDEŞ´in 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Cengiz GÜNDEŞ´in 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri başöğretmenliğini kabul buyurdukları bu günde, yurdumuzun her köşesinde olduğu gibi ilçemizde de yılmadan, usanmadan onurlu ve gururlu bir mesleğin mensubu olarak görev yapan mesai arkadaşlarımın öğretmenler gününü kutluyorum.

Mustafa Kemal Atatürk öğretmenlere yönelik olarak yaptığı bir konuşmada onlardan fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmelerini istemiştir. Eğitim konusuna o kadar önem vermiştir ki, bir yandan Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması için büyük çaba harcarken bir yandan da çağdaş bir eğitim sistemi üzerinde araştırmalarını sürdürmüştür. Bunun en önemli delili, Kurtuluş Savaşı’nın en zor günlerinde  16 Temmuz 1921 tarihinde Ankara’da Maarif Kongresini toplaması ve cepheden gelerek kongrenin açılışına katılmasıdır.

Saygıdeğer Meslektaşlarım,

Teknoloji eğitimde ne kadar etkili kullanılırsa kullanılsın eğitimin ana unsuru her zaman sizlersiniz. Öğretmenin etkin olmadığı bir eğitim sisteminin başarılı olması düşünülemez. Onun için her zaman olduğu gibi, bizlere büyük sorumluluklar düşmektedir. 2023 Eğitim Vizyonu’nun temel hedefi, bugünden başlayarak, 21. Yüzyıl Talim ve Terbiye Modelimiz ile ahlak telakkisine dayalı ve insanı merkeze konumlandıran bir varlık ve bilgi anlayışını yeşertmektir. Bu bağlamda bizler, Türk Milli Eğitiminin temel amaçları ve temel ilkeleri çerçevesinde, kendi yetenek ve kabiliyetini bilen, geçmişini, özünü sağlam bir tarih şuuru içerisinde algılayan, yaşadığı zamanın gerçeklerinin de farkında olan, geleceğe umutla bakan, ulusal ve evrensel hukuk kurallarının bilincinde ve “yaratılanı yaratandan ötürü hoş görme” felsefesi gereği insan sevgisiyle, kısaca; bizi biz yapan değerlerimizle donatılmış bireyler yetiştirme azim ve gayreti içerisinde olmalıyız.

 

Başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve ebediyete irtihal  etmiş tüm öğretmenlerimizin manevi huzurunda saygıyla eğiliyor; azimle, gayretle, özveriyle bir mum misali çevresini aydınlatan, geleceğimizin mimarı tüm öğretmen arkadaşlarımızın öğretmenler gününü canı gönülden kutluyorum. Saygılarımla.

Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Nizip Hükümet Konağı Kat 4 Nizip / Gaziantep - 0342 5173640

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.